Alkoholizm wbrew powszechnej opinii jest poważną chorobą atakującą nie tylko ciało człowieka, ale również jego psychikę. I choć alkoholizm przypisuje się mężczyznom z marginesu społecznego ze słabym charakterem, oraz wieloma niepowodzeniami życiowymi na koncie, jest to zupełna nieprawda. Na alkoholizm można zachorować bez względu na płeć, wykształcenie, pozycję społeczną oraz posiadamy majątek. Bywa, że wielcy artyści, głowy państw, czy ludzie odnoszący wielkie sukcesy zawodowe, cierpią z powodu alkoholizmu.

Nieleczona choroba alkoholowa prowadzi do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a w ostateczności do śmierci. Wzmaga również objawy innych chorób występujących w ciele człowieka, co zwiększa ryzyko poważnych powikłań, ale również zgonu.

Od wielu lat jedną z metod, która bardzo skutecznie wspomaga leczenie alkoholizmu jest zabieg wszycia wszywki alkoholowej. Pomaga on choremu wstrzymać się od picia alkoholu przez długi czas, który pozwala na rozpoczęcie dalszych etapów leczenia alkoholizmu.

Przed zabiegiem zaszycia

Przede wszystkim, aby móc przeprowadzić w Polsce zabieg wszycia wszywki alkoholowej, należy uzyskać pełną oraz świadomą zgodę pacjenta. Bez niej nie może odbyć się zabieg. Przed zabiegiem należy przestrzegać kilku wskazań lekarskich, lista nie jest jednak długa oraz skomplikowana.

Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i jeśli istnieje taka możliwość w bezpieczny sposób na kilka dni przed zabiegiem przestać przyjmować leki zaburzające krzepliwość krwi oraz aspirynę. Najważniejszym z warunków przystąpienia do zabiegu wszycia Esperalu jest abstynencja na minimum jedną dobę przed wszyciem wszywki. Oczywiście, im abstynencja trwa dłużej, tym lepiej dla pacjenta oraz przebiegu zabiegu.

Co się stanie, jeśli wypiję alkohol po wszyciu Esperalu?

Po zdecydowaniu się na zabieg wszycia wszywki alkoholowej, pacjenta obowiązuje bezwzględna abstynencja. Jej złamanie jest świadomie podjętą decyzją, gdyż każdy uzależniony jest szczegółowo informowany o ewentualnych konsekwencjach spożycia alkoholu w trakcie działania Disulfiramu w ciele. Zlekceważenie zakazu oraz napicie się nawet bardzo małej ilości etanolu skutkuje:

  • bólami głowy,
  • bólami brzucha i wymiotami;
  • kołataniem serca;
  • skokami ciśnienia oraz zaczerwienieniem twarzy;
  • nadmiernym poceniem się i dusznościami;
  • obniżonym nastrojem;
  • lękami oraz obawami o własne życie.

Dolegliwości występujące po spożyciu alkoholu mogą przypominać niektórym zwykłego kaca, należy jednak pamiętać, że są one nasilone i trwają od 4 do aż 10 godzin od momentu napicia się alkoholu!

Przeciwwskazania do zabiegu

Mimo tego, iż wszywka alkoholowa już od wielu lat cieszy się bardzo dużym powodzeniem, ze względu na swoją skuteczność, to istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wykluczyć osobę uzależnioną od alkoholu to umieszczenia Esperalu w jej ciele. Główne powody, które wykluczają z przeprowadzenia zabiegu to:

  • niepełnoletniość;
  • u kobiet okres ciąży oraz laktacji;
  • stawienie się w stanie nietrzeźwości w dzień zabiegu;
  • nietolerancja na Disulfiram lub inne składniki tabletek;
  • niektóre choroby układu krążeniowego lub oddechowego;
  • padaczka;
  • cukrzyca;
  • zaburzenia o podłożu psychiatrycznym takie jak psychozy czy depresja.

W czasie wizyty kwalifikującej na zabieg należy być zupełnie szczerym z lekarzem prowadzącym, gdyż zatajenie jakiejkolwiek informacji z powyższej listy, może mieć bardzo przykre konsekwencje dla pacjenta po umieszczeniu tabletek z substancją czynną w jego ciele.

Esperal – szybki zabieg o przedłużonym działaniu

Zabieg wszycia wszywki alkoholowej w https://esperalwarszawa.pl/ trwa około 30 minut, a przeprowadzony przez chirurga specjalistę jest bezpieczny dla pacjenta. Przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe, dlatego zabieg jest komfortowy i bezbolesny.

Disulfiram zaczyna działać w ciele pacjenta od razu po jego umieszczeniu pod skórą, dlatego po wyjściu z gabinetu obowiązuje bezwzględna abstynencja. Lek działa w ciele przez 8-12 miesięcy, a więc przez cały też czas obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Złamanie zakazu, skutkuje wystąpieniem objawów, które przypominają zatrucie toksynami alkoholowymi i utrzymują się do kilku godzin.

Czas trwania wszywki jest na tyle długi, by osoba uzależniona zmieniła swoje podejście do alkoholu, zaczęła wprowadzać w swoje życie nowe, zdrowe nawyki oraz podjęła się dalszej terapii alkoholowej.

Wszywka alkoholowa – cena

Końcową cenę zabiegu wszycia wszywki alkoholowej ustala lekarz, który przeprowadza wywiad lekarski kwalifikujący do zabiegu. W zależności od wyboru rodzaju szwów (rozpuszczalne lub nierozpuszczalne), ilości wszytego leku oraz dodatkowym podaniu antybiotyku czy innych leków, cena może nieco się różnić.

Koszt takiego zabiegu mieści się w granicach kilkuset złotych i choć może wydawać się, że jednorazowy wydatek tego rzędu, jest dużym nadszarpnięciem budżetu, to patrząc na to długofalowo, jest to kwota naprawdę niewielka. Po pierwsze Disulfiram uwalnia się do krwiobiegu przez 8-12 miesięcy, a po drugie w trakcie terapii, osoba uzależniona nie wydaje pieniędzy na alkohol, a więc tak naprawdę oszczędza je.

Ryzyko powikłań po zabiegu

W związku z tym, że wszywka alkoholowa umieszczana jest w ciele pacjenta dopiero po uprzednim szczegółowym wywiadzie lekarskim, istnieje znikome ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi po przeprowadzeniu zabiegu są to powikłania związane z gojącą się raną. Może pojawić się pieczenie, ból, swędzenie czy obrzęk. Jeżeli będą utrzymywać się do kilku dni, należy udać się do lekarza na kontrolę, jednak najczęściej objawy nieprawidłowego gojenia się rany wynikają z nieprawidłowej higieny. Dlatego też tak ważne jest to, by przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza w kwestii pielęgnacji rany oraz zachowania w trakcie działania Disulfiramu. Poza tym ryzyko wystąpienia powikłań praktycznie nie istnieje. Gdyby jednak pacjent zauważył u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, przy zachowaniu stuprocentowej abstynencji, powinien niezwłocznie udać się na wizytę lekarską.

O wiele częściej pojawiające się skutki uboczne, to te, które ściąga na siebie sam uzależniony. Wiadomym jest, że po umieszczeniu wszywki, obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu w każdej ilości oraz postaci. Złamanie tego zakazu, wywołuje skutki uboczne w postaci wymiotów, boli głowy, kołatania serca, nadmiernego pocenia się, skoków ciśnienia i ogólnego osłabienia nastroju. Są to jednak objawy, na które pacjent nijako decyduje się, gdy sięga po alkohol. Należy zapamiętać, że nie tylko alkohol spożywany w czystej postaci, powoduje wystąpienie reakcji disulfiramowej. Wszystkie produkty na bazie alkoholu mogą wywołać nieprzyjemne skutki uboczne. Należy zatem unikać również wszystkich produktów na bazie alkoholu, takich jak syropy na kaszel, płyny do płukania ust, ciasta i inne słodycze nasączone alkoholem, ocet, perfumy, płyny po goleniu czy niektóre leki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*