Zęby stałe cechują się tym, że są one mocno i stabilnie osadzone w kości, dzięki korzeniom, które utrzymują je w kości żuchwy bądź szczęki. Niekiedy jednak pacjenci odnoszą wrażenie, że niektóre z zębów się chwieją. Co zrobić w takiej sytuacji?

Ruszające się zęby u dorosłych i dzieci – jaka jest przyczyna?

Przyczyn nadmiernie rozchwianych zębów stałych jest wiele. Najczęściej ruszający się ząb jest wynikiem urazu mechanicznego . Do innych czynników powodujących rozchwianie zębów zaliczamy między innymi:

  • choroby przyzębia (parodontoza),
  • zgryz urazowy,
  • choroby tkanek miękkich,
  • stany zapalne tkanek twardych.

Niezależnie od przyczyny, niezwykle istotnym aspektem jest tutaj wczesna diagnoza, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z pourazową niestabilnością zęba lub chorobami przyzębia, którym łatwiej zapobiegać, niż leczyć.

Jeżeli chodzi o ruszające się zęby u dzieci, zwłaszcza te mleczne, to należy pamiętać o tym, że jest to rzecz całkowicie normalna. Przyczyną tego jest oczywiście wyrzynanie się zębów stałych. Problemem natomiast może być rozchwiany ząb po upadku lub uderzeniu, wówczas podobnie, jak w przypadku dorosłych konieczna będzie konsultacja stomatologiczna.

Ruszający się ząb – leczenie, profilaktyka

Leczenie chwiejących się zębów stałych, dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta i zależy przede wszystkim od rozpoznanej przyczyny. W przypadku ruszającego się zęba lekarz stomatolog może zastosować m.in. specjalistyczne szyny, stałe uzupełnienie protetyczne (tzw. korony zblokowane) lub materiały kompozytowe łączące zęby. Jeśli mamy do czynienia ze zwichnięciem zęba stałego spowodowanym urazem mechanicznym, wówczas dentysta może przeprowadzić tzw. replantację. Zabieg ten polega na wprowadzeniu zęba z powrotem do zębodołu, z którego wypadł.
Na znacznie dłuższe leczenie muszą przygotować się pacjenci, których zęby chwieją się na skutek chorób przyzębia, których powodem zazwyczaj jest odkładający się kamień nazębny. Osoby z tendencją do jego odkładania powinny co najmniej 2 razy w roku udać się na skaling zębów.

Najprostszą metodą zapobiegania problemowi ruszających się zębów jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Regularne szczotkowanie jest gwarancją zachowania w dobrej kondycji zarówno zębów, jak i dziąseł. Warto również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*