W przypadku nietrzymania moczu o średnim i ciężkim stopniu natężenia konieczne jest regularne stosowanie środków pomocniczych takich jak pieluchy dla dorosłych czy pampersy. Chodzi nie tylko o komfort pacjenta, ale także o kwestie zdrowotne – długotrwały kontakt skóry z moczem może powodować stany zapalne okolic intymnych oraz dodatkowe zakażenia przewodów moczowych. Wydatki na produkty pomocnicze przy nietrzymaniu moczu to spore obciążenie dla domowego budżetu. Z pomocą przychodzi NFZ, który umożliwia refundację na pieluchy dla dorosłych i inne środki higieniczne.
Spis treści
Pieluchy dla dorosłych na receptę – co zrobić, by ją otrzymać?
Aby otrzymać pieluchy dla dorosłych na receptę, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o wypełnienie wniosku oraz wystawienie zlecenia na refundację. Lekarz wypełnia wniosek w nowej aplikacji eZWM, która dostępna jest na cyfrowej platformie NFZ. Aplikacja automatycznie weryfikuje uprawnienia pacjenta i wystawia zlecenie. Lekarz musi je jedynie wydrukować, podpisać i opatrzyć pieczątką. Od 1 stycznia 2020 roku pacjent nie musi już osobiście jechać do wojewódzkiego oddziału NFZ, by potwierdzić receptę.
Dokumenty wymagane do wystawienia recepty: eWUŚ, oświadczenie pacjenta i inne znajdują się już zazwyczaj w systemie, więc pacjent nie musi ich dostarczać. Formalności są zatem ograniczone do minimum, co jest ogromnym ułatwieniem dla pacjentów, zwłaszcza tych starszych.
Pieluchy dla dorosłych na receptę – jak wygląda realizacja zlecenia?
Realizacja recepty na pieluchy dla dorosłych i inne środki higieniczne potrzebne przy nietrzymaniu moczu jest równie prosta, jak samo wystawienie zlecenia. Z receptą udajemy się do apteki. Potrzebny jest numer zlecenia wygenerowany przez eZWM oraz PESEL lub data urodzenia osoby uprawnionej. Te dane wprowadzone do systemu pozwalają na wygenerowanie dokumentu potrzebnego do realizacji recepty. Aptekarz drukuje dokument, a osoba odbierająca pieluchy kwituje ich odbiór. Podpisany druk zostaje w aptece, podobnie jak w przypadku innych recept.
Pieluchy dla dorosłych na receptę odebrać można w dowolnej aptece (nie musi to być zawsze ta sama placówka) i może to zrobić także opiekun pacjenta.
Pieluchy dla dorosłych na receptę – czy możliwa jest kontynuacja zlecenia?
Recepta na pieluchy dla dorosłych jest ważna przez miesiąc lub do końca miesiąca, w którym została wystawiona. Możliwa jest jednak kontynuacja refundacji tak długo, jak to konieczne. Kolejne recepty może wystawiać lekarz lub uprawniona do tego pielęgniarka lub położna. Tak jak za pierwszym razem należy wprowadzić dane pacjenta do systemu eZWM, który zweryfikuje uprawnienia oraz poda limit ceny i ilości środków pomocniczych przy nietrzymaniu moczu na dany miesiąc. Co ważne, refundacja przyznawana jest na środki higieniczne renomowanych firm, takich jak TENA. Nie należy zatem kierować się przy wyborze ceną, a raczej komfortem pacjenta i jakością środków pomocniczych.