sizal

Sizal jest wyjątkowym materiałem, należącym do grupy ekologicznych. Staje się bardzo popularny. Dlaczego? Gdyż dużą uwagę przywiązuje się aktualnie do ochrony przyrody/środowiska. A sizal wykazuje właściwości temu sprzyjające. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Sizal – co to takiego?

To mocne włókno, które otrzymuje się z liści agawy sizalowej. Osiągają one nawet 2 metry długości. Sizal jest jedną z trzech czołowych roślin włókienniczych, obok juki i bawełny. Produkuje się go m. in. Brazylii, Meksyku, czy Kenii.

Sizal – jak się go wytwarza?

Brazylia jest naczelnym producentem włókna sizalowego. Sizal stał się popularny u schyłku XX wieku. Z racji jego właściwości naturalnych i biodegradowalnych został zamiennikiem włókien syntetycznych. Zaczęto go produkować na dużą skalę.

Agawa sizalowa występuje w klimacie tropikalnym. Jest odporna na susze i brak nawadniania przez jakiś czas. Wszystko dzięki temu, że w liściach gromadzi duże ilości wody. Sizal uzyskuje się z liści dojrzałych, podcinając te na dole, jednocześnie uważając na młode, by ich nie uszkodzić. Następnie ścięte – poddaje się obróbce. Proces polega na wybiciu miąższu z liścia do chwili, gdy zostaną już tylko włókna. Może być to wykonanie ręcznie, przy pomocy przeznaczonych do tego pałek lub mechanicznie – specjalnym urządzeniem. Kolejnym krokiem jest wypłukanie włókna i jego wysuszenie.

Warto wiedzieć

Liście trzyletniej agawy sizalowej uznaje się za dojrzałe. Osiągają długość do 140 centymetrów. Podcinać je trzeba od spodu – po to, by nie uszkodzić młodych liści. Dzięki temu  roślina będzie produktywna nawet przed 7 lat.

Właściwości sizalu

Sizal jest słomkowego koloru. To bardzo wytrzymały, a także odporny na porwanie materiał. Zastępuje często włókna kokosowe, używane do wkładów w materacach. Dlaczego? Ponieważ jest sporo tańszy od kokosa. Ponadto nie pochłania wilgoci, a materac z niego wykonany – oddycha.
Wykorzystuje się go także do produkcji wykładzin. Wykonane z niego, są odporne na odkształcenia, dlatego świetnie sprawdza się w biurach, gdzie znajdują się np. krzesła na kółkach. Dodatkowo dzięki niskiej oporności termicznej przepuszcza ciepło i nadaje się w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Z sizalu produkowane są liny, czy sznurki. Z tych drugich – robione są drapaki np. dla kotów. Warto zaznaczyć, że swoje zastosowanie znajdzie także w rolnictwie. Sznurki sizalowe pomagają utrzymać stabilność obiektów, co odróżnia je od włókien naturalnych. One w takich sytuacjach, by sobie poradziły.

Podsumowując sizal jest bardzo ciekawym włóknem, ze sporą ilością zastosowań. A przede wszystkim materiałem naturalnym i tanim, dlatego warto z niego korzystać w codziennym życiu.

Warto również przeczytać: https://wmieszkaniu.pl/sizal-co-to-jest-art895.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*