Przedmioty zwane magnesami są obecne właściwie wszędzie. Korzystają z nich urządzenia elektryczne, pralki, lodówki, komputery i wiele innych. Trudno sobie wyobrazić bez nich życie. Czasem zachodzi potrzeba zakupu magnesu do użytku domowego. Niezależnie, czy jest to zwykły magnes na lodówkę, czy uchwyt do szafki, warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej.
Właściwości i zastosowanie
Najczęściej spotykane magnesy to neodymowe oraz ferrytowe. Różnią się składem chemicznym oraz siłą oddziaływania. Pierwsze z nich odznaczają się bardzo silnym polem elektromagnetycznym, które potrafi przyciągać nawet z dużej odległości. Magnesy neodymowe są odporne na upływ czasu – tracą tylko 1% swoich właściwości przez około 10 lat. Jedyne, co naprawdę może im zagrozić to wysoka temperatura (powyżej 220 stopni Celsjusza), która skutkuje rozmagnesowaniem. Zastosowanie magnesów do użytku domowego jest bardzo szerokie. Przydają się podczas poszukiwania małych metalowych przedmiotów, doskonale sprawdzają się podczas prac instalacyjno-montażowych. Pozwalają na umieszczanie przedmiotów na ścianie, są sprzymierzeńcem zachowania porządku. Posiadają bardzo nietypowe i kreatywne sposoby wykorzystania, np. czyszczenie akwariów, kasowanie taśm magnetycznych, zapięcia do biżuterii i wiele innych.
Czym się kierować przed zakupem?
Przede wszystkim należy określić typ i wielkość magnesu, zanim przystąpi się do zakupu. Należy pamiętać, że magnesy neodymowe wytwarzają silne pole magnetyczne, które może być szkodliwe dla urządzeń elektronicznych i zakłócać ich pracę. Dlatego powinno się trzymać je z dala od taśm VHS, dysków twardych, a nawet kart kredytowych. Złe obchodzenie się z magnesami może być również niebezpieczne i powodować urazy fizyczne. Zawsze warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną i wybrać odpowiedni model na własne potrzeby. Po określeniu gabarytów i kształtu magnesu warto zwrócić uwagę na normy, jakie posiadają magnesy. Dobrej jakości produkt posiada japońską licencję SSMC, która zapewnia dożywotnią gwarancję na zachowanie właściwości magnesu. Jeśli kupowany produkt będzie przechowywany w kontakcie z jedzeniem to należy sprawdzić, czy posiada certyfikaty europejskie typu FC, CE oraz RoHS. To pozwala zorientować się, czy magnes będzie bezpieczny dla zdrowia. Materiał, z którego został stworzony ma duży wpływ na jego właściwości. Jeśli magnes ma w swoim składzie nikiel, to powinny go unikać osoby, które są na niego uczulone. Nie należy traktować silnych magnesów neodymowych jako zabawka i trzymać je z dala od dzieci.
Artykuł powstał we współpracy z https://magnes.com.pl