Świeże powietrze to najlepsze miejsce do aktywności fizycznej. Oczywiście trudno znaleźć w plenerze w pełni przygotowaną ławkę do wyciskania z zestawem ciężarów, ale ćwiczenia poza czterema ścianami mają trudne do zignorowania atuty. Poprawa samopoczucia, wzrost pewności siebie, spalanie większej ilości kalorii oraz dostarczenie organizmowi niezbędnej do poprawnego działania witaminy D sprawiają, że warto urozmaicić treningi poprzez ćwiczenia poza domem. W jaki sposób się do nich przygotować?
Spis treści
Sprawdź prognozę pogody oraz stan powietrza
Ten punkt może wydawać się czymś oczywistym, ale zadziwiająco wiele osób daje się zaskoczyć złym warunkom atmosferycznym. Niezależnie od rodzaju uprawianej dyscypliny trzeba się upewnić, że pogoda nie pokrzyżuje naszych planów. To samo dotyczy stanu powietrza, które w niektórych miesiącach może być zanieczyszczone przez szkodliwe substancje w stopniu uniemożliwiającym bezpieczny trening – dotyczy to głównie miast i rejonów podmiejskich. Regularne sprawdzanie prognoz pozwoli nam zaplanować harmonogram ćwiczeń i wprowadzić niezbędne zmiany z wyprzedzeniem.
Odpowiednia odzież
Komfort oraz swoboda ruchu są kluczowe podczas ćwiczeń zarówno podczas treningu wewnątrz czterech ścian, jak i na świeżym powietrzu. Jednakże w tym drugim przypadku musimy wziąć pod uwagę warunki również atmosferyczne. Jeżeli zamierzamy ćwiczyć w chłodniejsze lub wietrzne dni, niezbędna będzie bielizna termiczna, czapka oraz kurtka przeciwdeszczowa. Ważne jest dobranie odzieży, która poradzi sobie z odprowadzaniem wilgoci „na zewnątrz” ubrania, dzięki czemu nie doprowadzimy do szybkiego przepocenia stroju. Z tego powodu należy unikać bawełnianych ubrań, które szybko absorbują wilgoć, przez co tracą właściwości termoizolacyjne.
Buty
Obuwie do ćwiczeń na świeżym powietrzu różni się od tego, jakie wybieramy na siłownię. Wiąże się to przede wszystkim z innymi rodzajami nawierzchni. Asfalt oraz beton są znacznie twardsze od bieżni, co wymusza obecność grubszej podeszwy. Z tego powodu podczas kompletowania stroju do ćwiczeń na świeżym powietrzu warto zaopatrzyć się w dobrze amortyzowane adidasy lub sneakersy męskie. Jeżeli decydujemy się na trening w bardziej wymagającym terenie – np. nordic walking w górach – cięższe i wyższe obuwie trekkingowe stanowi strzał w dziesiątkę.
Dodatkowy ekwipunek
W przypadku treningów pod chmurką nie mamy możliwości zabrania ze sobą torby z ubraniami na zmianę, butelkami z wodą, batonami zbożowymi oraz innymi przedmiotami – wyjątkiem jest korzystanie z siłowni na świeżym powietrzu lub trening kalisteniczny. Jeżeli stale się przemieszczamy – czy to jadąc na rowerze, czy biegnąc – musimy przemyśleć, co chcemy zabrać ze sobą, aby zanadto się nie obciążyć. Słuchawki oraz telefon pozwalają nie tylko słuchać muzyki – co ma duży wpływ na samopoczucie podczas treningu – ale również śledzić swoje postępy, rejestrować czas ćwiczeń oraz planować trasę. Z tego powodu powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie etui, w którym będziemy mogli przechowywać telefon, kartę płatniczą lub dokumenty. Jeżeli nie chcemy trzymać butelki z wodą lub izotonikiem cały czas w ręce, dobrym rozwiązaniem będzie uchwyt lub saszetka, co pozwoli nam umieścić bidon przy biodrze. Dla bardziej wymagających osób – np. biegaczy długodystansowych – dobrym rozwiązaniem będzie plecak z bukłakiem, do którego dostęp zapewnia nam elastyczny wężyk.