Czym byłby świat bez książek? Jest to pytanie tak absurdalne, że zapewne nikt z nas nigdy się nad nim nie zastanawiał. Wychowujemy się i dorastamy w obecności książek, ponieważ są one kluczem do poszerzania horyzontów, a także ciekawą formą rozrywki. Za pomocą tekstu możemy przekazać, a zarazem odczytać wiele cennych informacji, których nie dałoby się przekazać w inny sposób. Niektórzy specjaliści, analizując dostępne dane doszli do wniosku, że Polacy z roku na rok czytają coraz mniej. Jednak wniosek ten jest trochę uogólniony, ponieważ zamiast kupować nowe egzemplarze, ludzie coraz częściej sięgają po stare książki lub wydania online. Czytanie to podstawa naszego życia!

Skąd się wziął nawyk czytania?

Nie bez powodu mówi się, że dzieciństwo i młodość to bardzo ważny czas w życiu każdego człowieka. To wtedy poznajemy otaczający nas świat, uczymy się nowych umiejętności, a także wyrabiamy nawyki. Jednym z nich jest czytanie książek. Jeśli wyrobimy w młodości wrażliwość na literaturę, czyli umiejętność czerpania przyjemności z czytania, zostanie ona z nami w późniejszych latach. Osoby, które nie czytały w przeszłości, nie czytają również teraz, musimy o tym pamiętać. Kluczową rolę w tym obszarze powinna odgrywać szkoła. Jednak młodzi ludzie przyznają, że nie zawsze tak jest. Tamtejszy program obejmuje stare książki i lektury, które są dla młodzieży nudne i niezrozumiałe. Dlatego kluczowe jest sięganie po literaturę również w domu, taką która jest zgodna z naszymi zainteresowaniami.

Co wpływa na częstotliwość naszego czytania?

Niektórzy czytają stare książki, inni wyczekują nowinek na rynku czytelniczym, ale poza tą kwestią jest jeszcze jeden czynnik różnicujący -częstotliwość. Ilość czytanych przez nas książek zależy od etapu życia na jakim się znajdujemy. W dzieciństwie jesteśmy otoczeni bajkami czytanymi przez dorosłych, później w wieku nastoletnim nieco odstawiamy stare książki na rzecz smartfona i internetu, po czym wracamy do literatury klika/ kilkanaście lat później. Oprócz tego ważna jest ilość czasu wolnego, którą mamy. Dorosłe życie wiąże się z obowiązkami, które niewątpliwie ograniczają przyjemności. Kluczowa jest wtedy organizacja i priorytetyzacja. Czytanie jest pewnego rodzaju rytuałem, nasza codzienność decyduje o tym z jaką częstotliwością możemy sobie na to pozwolić.

Bariery czytania

Ostatnie badania dowodzą, że czytelnictwo na terenie naszego kraju jest bardzo niskie i ciągle spada. Dlaczego tak się dzieje? Z wypowiedzi respondentów wynika, że obecny styl życia, w wiecznym pośpiechu nie pozostawia wystarczająco miejsca na czytanie -bariera czasu wolnego. Również wszechobecny pęd i szereg możliwości sprawia, że trudno nam się skupić na tekście, szczególnie w starych książkach, gdzie występuje sporo archaizmów i innych odmian. Dla wielu z nas trudno jest przestawić się z internetu i telefonu na ciągły tekst na papierze. Nie zapominajmy również o kwestii ekonomicznej. Każda książka kosztuje, więc jest to pewnego rodzaju luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. Na szczęście zawsze możemy sięgnąć po stare książki albo udać się do biblioteki. Korzystajmy z tego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*