Niezależnie od tego, czy prowadzi się lakiernię, czy też lakieruje samochód na własny użytek trzeba zadbać o bezpieczeństwo pracy. Niezbędne jest stworzenie kabiny lakierniczej w garażu lub warsztacie. Oczywiście bardzo ważne jest odpowiednie składowanie odpadów niebezpiecznych i ich oddawanie do wyspecjalizowanych firm, niezależnie od tego, czy prowadzi się firmę, czy lakieruje się samodzielnie na własny użytek. Oczywiście w pierwszym przypadku trzeba spełnić wszystkie wymogi formalne prowadzenia działalności i przestrzegać przepisów dotyczących ochrony środowiska. W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na bezpieczeństwie pracy. O czym należy pamiętać?

Dlaczego należy stosować środki ochrony osobiste? Na jakie substancje jest się narażonym podczas lakierowania?

Stosując środki ochrony osobistej takie jak kombinezony, maski ochronne, takie jak półmaska 3m, okulary, rękawice czy obuwie antystatyczne dbasz o swoje zdrowie. Lotne związki chemiczne nie zawsze są wyczuwalne, zwłaszcza gdy pracuje się z lakierami wodnymi. Jednak takie lakiery wodorozcieńczalne łatwo pokonują barierę skóry, stąd niezbędne jest zabezpieczenie całego ciała. To, że charakterystyczna woń rozpuszczalnika nie jest mocno wyczuwalna nie oznacza, że chemikalia nie są absorbowane przez skórę czy oczy. W lakierach znajdziesz zarówno pigmenty, takie jak: tlenki chromu, brązowy tlenek żelaza, który występuje w pigmentach czerwonych, dwutlenek tytanu występujący w białym pigmencie. Ponadto w lakierach znajdują się szkodliwe rozpuszczalniki, a wśród nich: ksylen, toluen, perchloroetylen, izocyjaniany (w żywicach uretanowych), epichlorohydryny (w żywicach poliuretanowych), czterochlorek węgla. Przy wystawianiu się na tego typu substancje grożą takie dolegliwości jak: zawroty głowy, nudności, alergie bóle brzucha, a przy długotrwałym wystawieniu na substancje chemiczne – nawet uszkodzenie narządów. Zatem nie ma chyba wątpliwości, że o bezpieczeństwo przy lakierowaniu trzeba dbać.

Kombinezon dla lakiernika i jego właściwości

Kombinezon dla lakiernika wykonany jest najczęściej z tworzyw sztucznych. Musi być trudnopalny i antyelektrostatyczny. W przypadku takiej pracy łatwo o powstanie iskry dlatego należy zadbać o właściwą ochronę całego ciała. Kombinezon ma kaptur, który można założyć na głowę. Łatwo się go zakłada, nie krępuje też ruchów, co jest bardzo ważne przy wykonywaniu tak precyzyjnej pracy, jaką jest lakierowanie samochodu. Warto podkreślić, że również buty nie powinny przenosić ładunków elektrostatycznych, zatem warto zadbać o odpowiednie obuwie robocze z antypoślizgową podeszwą antystatyczną. Niezbędnym dodatkiem do kombinezonu są również rękawice robocze. Należy dbać, by przy pracy żaden fragment ciała nie był odsłonięty.

Ochrona dróg oddechowych i oczu ma ogromne znaczenie – półmaska 3m, maska z ochroną oczu lub okulary ochronne

Już wiesz jak groźne może być wdychanie substancji chemicznych zawartych w lakierach. Zatem musisz zaopatrzyć się w maski ochronne. Doskonałym wyborem może być maska ochronna 3m wyposażona w filtr węglowy, który stanowi ochronę przy użytkowaniu lakierów wodorozcieńczalnych. Dostępne są też maski z jednoczesną osłoną oczu, a także takie o różnych klasach FFP. Ważne, by maska dobrze przylegała do twarzy i była prawidłowo założona. Można skorzystać też z okularów ochronnych. Co ważne wszystkie te środki ochrony w żadnym stopniu nie utrudniają wykonywanych zadań. W masce można głęboko oddychać, a jednocześnie ma się pewność, że żadne szkodliwe związki nie przedostaną się do dróg oddechowych.

Zadbaj o odpowiednią wentylację, filtry i wyposażenie stanowiska pracy

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o stanowisku pracy. Kabina mogą to być po prostu stelaże, na których rozciągnięta jest folia. Niezbędne jest właściwe zabezpieczenie wlotów powietrza w garażu czy warsztacie i zaopatrzenie ich w filtry. Dzięki temu żadne zanieczyszczenia nie dostaną się do wnętrza kabiny podczas lakierowania. Jednocześnie odpowiednia wentylacja zapewnia wymianę powietrza na właściwym poziomie. Dzięki temu warunki pracy mogą być bezpieczne. Oczywiście trzeba zaopatrzyć się w pistolet lakierniczy, który jest niezbędny przy lakierowaniu dużych elementów. Ważne są również elementy do polerowania lakieru, czy też przygotowania karoserii do pracy.

Lakierowanie samochodu wymaga precyzji, ale konieczne jest też stworzenie właściwych warunków. Istotne znaczenie ma również światło. Zatem należy wybierać wysokiej jakości lampy z zabezpieczeniem antywybuchowym. Do wygrzewania lakieru potrzebny będzie promiennik IR. Promiennik nie jest konieczny, gdy stosuje się lakiery do schnięcia na powietrzu, a nie wygrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*