Nie od dzisiaj wiadomo, że czytanie książek rozwija naszą wyobraźnię, pozwala na poszerzenie słownictwa, rozbudza w nas ciekawość świata, a przede wszystkim jest konstruktywną metodą na spędzanie wolnego czasu. Dla dzieci czytanie książek przynosi jeszcze więcej korzyści, bowiem kształtuje inteligencję emocjonalną młodego człowieka, jak również pomaga w rozbudowywaniu doświadczeń językowych naszej pociechy. Dzięki regularnemu czytywaniu książek dziecko uczy się koncentracji, a przy okazji wspiera swój rozwój intelektualny. Zdarza się, że dzieci nie przepadają za książkami, często dlatego, że nie znalazły jeszcze serii, która zaabsorbowałaby je bez reszty. Warto zwrócić tutaj uwagę na Jeżycjadę – 23- tomową powieść, uwielbianą przez młodych ludzi (ale nie tylko). O czym opowiada ta wyjątkowa seria i dlaczego jest tak popularna wśród dzieci i młodzieży?
Spis treści
- 1 O Jeżycjadzie słów kilka
- 2 O czym jest Jeżycjada?
- 3 Jakie książki wchodzą w skład tej serii?
- 3.1 Małomówny i rodzina
- 3.2 Szósta klepka
- 3.3 Kłamczucha
- 3.4 Kwiat Kalafiora
- 3.5 Ida sierpniowa
- 3.6 Opium w rosole
- 3.7 Brulion Bebe B.
- 3.8 Noelka
- 3.9 Pulpecja
- 3.10 Dziecko piątku
- 3.11 Nutria i Nerwus
- 3.12 Córka Robrojka
- 3.13 Imieniny
- 3.14 Tygrys i Róża
- 3.15 Kalamburka
- 3.16 Język Trolli
- 3.17 Żaba
- 3.18 Czarna polewka
- 3.19 Sprężyna
- 3.20 McDusia
- 3.21 Wnuczka do orzechów
- 3.22 Feblik
- 3.23 Ciotka Zgryzotka
- 3.24 Chucherko
O Jeżycjadzie słów kilka
Jeżycjada jest interesującą serią książek dla dzieci i młodzieży, zajmującą 23 tomy. Tematyka cyklu dotyczy rodziny Borejków, jak również ich przyjaciół. Czytelnicy, którzy śledzą na bieżąco losy bohaterów na kartach książek, zawierają z nimi pewnego rodzaju wyjątkową więź, wchodząc podświadomie w przyjacielskie relacje. Bo przecież nietrudno sobie wyobrazić, że przeżywając razem mnóstwo zarówno szczęśliwych, jak i smutnych momentów, zbliżamy się do siebie. Pierwszy tom Jeżycjady został wydany w 1975, więc śmiało można stwierdzić, że to seria dla kilku pokoleń, gdyż niektóre jej części dobrze znane są naszym babciom i mamom.
O czym jest Jeżycjada?
Zaczynając przygodę z tą serią, nie musimy kierować się datą wydania, możemy czytać je w zupełnie dowolnej kolejności, niezwiązanej z układem całej serii. Taka możliwość istnieje dzięki temu, że w każdym z poszczególnych tomów głównym bohaterem jest inna osoba. Całość książek poświęcona jest powiązaniom i wydarzeniom, jakie łączą bohaterów. Tłem dla tej unikalnej serii jest Poznań i okolice, a fabuła zazwyczaj rozgrywa się od kilku dni do kilku tygodni. Jeżycjada to seria pełna humoru, ciepła i radości, opowiadającej o losach Borejków. Treść ubogacona jest wartościowymi przesłaniami, historycznymi i społecznymi motywami. Przyjemne i realistyczne historie przenoszą czytelnika w atmosferę zrozumienia, rodzinnego ogniska i miłości. Jeżycjada na przestrzeni lat i pojawiających się kolejnych części legendarnej serii, zaskarbiła sobie rzesze wiernych czytelników, wśród nich był nawet sam Czesław Miłosz, którego zaabsorbowała tematyka książek. Dzięki Jeżycjadzie powstał również nieszablonowy przewodnik po mieście, gdzie toczą się losy bohaterów, czyli Poznaniu. Zainspirowanie legendarną serią zaowocowała również wydaniem jedynej w swoim rodzaju kucharskiej książki „Łasuch literacki”, która zawiera przepisy na mnóstwo dań i deserów, jakie pojawiają się na kartach Jeżycjady (m.in. czekoladowy tort, który piekła Gabrysia).
Jakie książki wchodzą w skład tej serii?
Już wiemy, że Jeżycjada składa się z 23 tomów (w sprzedaży jest 22), wydanych przez Akapit Press, wydawnictwo to również ma w swojej ofercie całą Jeżycjadę w najlepszej cenie na rynku – 448,00 zł. Jakie tytuły znajdziemy w całym pakiecie?
Małomówny i rodzina
Lekka i sympatyczna książka, uznawana za „zerową” część Jeżycjady. Opowiada o przygodach trójki rodzeństwa, a także uch przyjaciół, które rozgrywają się w Śmietankowie. Munio, Tunio i pulchna Rzodkiewka będą towarzyszyć Ci w przygodzie, jaką przeżyjesz sięgając po zerowy tom.
Szósta klepka
W tej części poznajemy Czesię Żakówną, która zmaga się z kompleksami na tle urody, których źródłem jest atrakcyjna siostra o wdzięcznym imieniu Julia, a także jej koleżanki. Oprócz dziewczęcych rozterek dochodzą jeszcze uporczywe sprawdziany z matematyki i tajemniczy kolega z klasy – Jerzy. Na domiar złego niepokorny kuzyn Bobek znowu wplątuje Czesię w szereg zwariowanych akcji. Na szczęście w domu zawsze panuje radosna atmosfera, a mama wraz z przygotowanymi smakołykami potrafi sprawić, że humor Czesi ulega poprawie.
Kłamczucha
Urokliwa Aniela Kowalik przeżywa pierwszą miłość. Łeba, morze i romantyczna atmosfera – czego więcej można chcieć? Poznany przez Anielę chłopak, jednak nie przypada do gustu jej ojcu, a Aniela specjalnie z myślą o nim zdecydowała się na rozpoczęcie nauki w poznańskim liceum. Czy to aby na pewno dobra decyzja? Czy miłość będzie w stanie przetrwać przeciwności losu, jakie pojawią się w życiu młodych?
Kwiat Kalafiora
W kolejnej części poznajemy Gabrysię Borejko, licealistkę, której mama na początku roku trafia do szpitala, a dziewczynka musi zając się domem i młodszym rodzeństwem. Kłopoty rodzinne, sercowe rozterki, a także tajemnicza sąsiadka, grupa ESD, Nutria, Pyziak i Szczepanka. To bohaterowie, którzy czekają na was w tej części, a wraz z nimi mnóstwo ciekawych przygód.
Ida sierpniowa
Poznajemy rudą Idę Borejko, która po ucieczce z rodzinnych wakacji znajduje zatrudnienie u starszego pana, który ma bardzo przystojnego wnuka. Jaka tajemnica połączy Idę z młodym mężczyzną? W jaki sposób Ida zyska miano tragicznej bohaterki? Czy marzenia o wielkiej miłości pokrzyżuje tajemnicza blondynka? Kultowa część podbiła serca czytelników.
Opium w rosole
Książka przenosi nas w czasy PRL-u, ukazuje styl życia, troski i problemy Jeżyc. Pełne radości i optymizmu postacie budzą ciepłe uczucia. Poznajemy Kreskę, która mieszka z dziadkiem, którego znamy już z poprzednich tomów, pojawia się też Ida Borejko. Realistyczne spojrzenia na rzeczywistość lat osiemdziesiątych.
Brulion Bebe B.
Aniela Kowalik podejmuje opiekę nad rodzeństwem Konradem i Beatą. Chociaż na początku nie przypadają sobie do gustu, z czasem tworzą zgraną ekipę. Poznajemy Damazego i Bernarda. Jeden z nich odegra w życiu Bebe (Beaty) sporą rolę, a sama Bebe zyska pewność siebie i odwagę.
Noelka
Akcja toczy się w święta Bożego Narodzenia, kiedy to rozpieszczona Ela odkrywa, że nie wszyscy mężczyźni będą ją adorować i zabiegać o jej względy. Kto przyczyni się do zmiany zachowania Elki? Borejkowie, Terpentula czy Tomcio?
Pulpecja
Patrycja to niebieskooka, mądra, i pewna siebie dziewczyna, która jest często adorowana przez chłopaków. Jednak w życiu tej rozsądnej damy nie ma miejsca na wielką miłość, która jak wiadomo przychodzi nieproszona i tak otóż pojawia się w życiu Patrycji w najmniej rozsądnym momencie, bo przed maturą.
Dziecko piątku
Zakończenie roku szkolnego to szczególny dzień dla dzieciaków, ale nie dla Aurelii, której mama od roku nie żyje, a tata jest zaabsorbowany nową rodziną. Jednak kiedy poznaje Konrada jej życie nabiera tempa, spędza wakacje w Pobiedziskach, gdzie nadrabia czas z babcią i poznaje Giburka. Która znajomość będzie dla Aurelii ważniejsza?
Nutria i Nerwus
Rudowłosa Nutria rozpoczyna wakacje, wraz z siostrzenicami Pyzą i Tygryskiem. Nutria zakłada, że będzie to spokojny czas odpoczynku, lecz jest dokładnie odwrotnie, a za sprawą Tygryska, dziewczyna nie narzeka na brak nudy. Książką z nutką tajemnicy, romansu i rodzinnego ciepła.
Córka Robrojka
Bella wraz z ojcem Robertem, wracają do Poznania. Dzięki przyjaźni z Gabrysią rodzina pojawia się w kręgu przyjaźni Borejków. Co połączy Roberta z Natalią? Dla Belli nie jest to łatwy okres, ale dzięki poznanym przyjaciołom nabiera pewności siebie i rozpoczyna rok szkolny, zyskując nawet wielbicieli.
Imieniny
Fabula toczy się w walentynki, kiedy to odbywa się celebracja spóźnionych imienin syna i męża Gabrysi. Pojawiają się również imieniny Róży. Między tymi dwoma uroczystościami pojawia się mnóstwo rodzinnych przygód i historii. Obyczajowa i przyjemna część Jeżycjady.
Tygrys i Róża
Laura Pyziak, czyli znany nam już Tygrysek rozpoczyna okres dojrzewania, który jak później się okazuje jest źródłem wielu przygód w życiu całej rodziny. Niespodziewane jedna z ciotek Laury – Natalia po smutnym rozstaniu z Filipem poznaje wartościowego mężczyznę. Czy tym razem los uśmiechnie się do niej?
Kalamburka
Atencja w tej części skierowana jest na Milę Borejko, dotąd trzecioplanową postać Jeżycjady. Mila to pani domu Borejków, babcia i matka czterech córek. Poznajemy początek jej miłości z Ignacym, jak również zamiłowanie do teatru i więź z Gizelą. Tło nawiązuje do historycznych wydarzeń.
Język Trolli
Józinek Pałys opisuje życie Borejków ze swojej perspektywy, poznajemy ciekawą postać, jaką jest Trolla. Zabawna część Jeżycjady, wzbogacona życiowymi lekcjami.
Żaba
Urodziny Żaby przypadły właśnie na ten sam dzień, kiedy Polska przystąpiła do UE. Niekontrolowany i szalony rozwój wydarzeń sprawia, że główna bohaterka przechodzi zmianę. Jaką rolę odegrali Róża z Fryderykiem?
Czarna polewka
Róża i Henryk, Laura i Wolfi to główni bohatery tej części. Aby jednak być razem – są zmuszeni do przeciwstawienia się niesprzyjającym okolicznościom. Czy miłość obydwu par przetrwa, czy też ktoś z nich otrzyma tzw. ”czarną polewkę”?
Sprężyna
Poznajemy bliżej Łusię Pałys, jednak to Laura jest tutaj główną bohaterką. Zabawna i wzruszającą część Jeżycjady. Kolejne przygody Borejków, w których odegra swoją rolę właśnie Łusia.
McDusia
Akcja rozgrywa się w okresie Bożego Narodzenia u Borejków. Magdusia, córka Kreski staje się w tej części intrygującą postacią. Zarówno nadchodzący ślub Laury jak i pojawienie się Magdy powoduje mnóstwo zadziwiających kompilacji. Lekka, ale i wzruszająca opowieść bawi czytelników i wprawia w pozytywy nastrój.
Wnuczka do orzechów
Kontynuacja losów rodziny Borejko w ciepłej i zabawnej części. Poznajemy wakacyjne przygody bohaterów, a także Dorotę Rumianek. Kim jest tajemnicza piękność, która Józkowi zakręciła w głowie? Świetna lektura na złamane serce.
Feblik
Feblik jest kontynuacja Wnuczki do orzechów, akcja również toczy się w wakacje. To właśnie w tej części dokonuje się olbrzymi przełom u Ignacego Grzegorza. W jaki sposób do tego doszło?
Ciotka Zgryzotka
Książka opowiada o córce Patrycji – Norze, będącej w okresie dojrzewania. Aby odreagować stres i zmienić otoczenie wyjeżdża na wieś do Idy. Czy ten pobyt w uroczym miejscu wniesie coś w jej życie? Czy tytułowa ciotka to Ida?
Chucherko
Książka jest na razie ostatnią częścią Jeżycjady i ukaże się w tym roku. Poznamy tajemnicze Chucherko i jego perypetie. Co łączy tytułową bohaterkę z synem Natalii? Przekonajcie się sami już niebawem!
Jeżycjada to ponadczasowa seria, której lektura przynosi ukojenie i oderwanie od pędzącego świata. To świetne książki nie tylko dla młodzieży i dzieci. Niejednego dorosłego zaintrygują losy Borejków i ich przyjaciół.