Aby osłonić się od nadmiernego nasłonecznienia, czy też zadbać o naszą prywatność wykorzystujemy żaluzje. Do niedawna stosowano głównie żaluzje aluminiowe, obecnie równie często stosuje się żaluzje drewniane, jak i fasadowe.

Zalety żaluzji drewnianych 

Drewniane żaluzje prezentują się bardzo oryginalnie. Wiele miast coraz częściej korzysta z tego rozwiązania, oprócz tradycyjnych żaluzji poziomych, stosuje się też pionowe, np. wykonane z drewna.

Drewno jest ciepłym, ponadczasowym i często wybieranym przez projektantów materiałem. Żaluzje wykonane z tego materiału doskonale komponują się z meblami, drewnianym parkietem czy panelami podłogowymi. Efekt przenikania promieni słonecznych przez lamele wygląda bardzo atrakcyjnie i nadaje wnętrzu dodatkowego uroku. Należy też zaznaczyć, że oprócz eleganckiego wyglądu żaluzje drewniane nie nagrzewają się tak bardzo od promieni słonecznych. Naturalne drewno jest niezwykle trwałe i nie blaknie pod wpływem słońca, długo zachowuje kolor, nie jest też podatne na urazy mechaniczne. Pod warunkiem, że są to modele wysokiej jakości. Dodatkową zaletą jest możliwość podnoszenia i opuszczania żaluzji na dowolną wysokość, a także przesuwania lameli pod odpowiednim kątem. Silną stroną tych żaluzji jest także ich uniwersalność, uzupełniają każdy styl we wnętrzu, zarówno nowoczesny, jak i klasyczny. Niewątpliwą zaletą jest też naturalność surowca, jakim jest drewno, przyczynia się to do stworzenia wyjątkowo przytulnej atmosfery we wnętrzu.

Wady żaluzji drewnianych

Każdy produkt posiada jakieś słabe strony, tutaj też należy zwrócić uwagę na to, że żaluzje drewniane nie są łatwe do utrzymania w czystości. Szybko zbierający się kurz na drewnianych listwach wymaga częstego usuwania najlepiej specjalnymi preparatami do drewna, które są dosyć drogie. Nie są one również odporne na duże zmiany temperatur i wilgoć, co powoduje, że stosowane są wewnątrz budynków, a nie na zewnątrz.

Ostatnim mankamentem może być koszt tych żaluzji. Jednak wysoka jakość produktu może tłumaczyć to, że naturalne dodatki kosztują więcej niż syntetyczne. Warto też zdawać sobie sprawę, że mimo wyższej ceny żaluzji drewnianych są one zazwyczaj inwestycją na lata i nie potrzebują częstej wymiany. Dostępność tego produktu jest spora, ale dobrze jest rozejrzeć się w większych aglomeracjach.

Żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe stosowane na zewnątrz bilansują budynek energetycznie. Są stosowane nie tylko w celu osłony przeciwsłonecznej, ale pomagają też w utrzymaniu właściwej temperatury w pomieszczeniach. Można je połączyć z czujnikami słonecznymi i wiatrowymi, wtedy w zależności od warunków panujących na zewnątrz same regulują dopływ światła. Wpływają dodatnio na pracę klimatyzacji i nie powodują jej obciążenia. Żaluzje te produkowane są na wymiar, wyglądają nowocześnie, cechują się znaczną wytrzymałością i żywotnością. Łączą w sobie cechy praktyczne z elegancją.

Dzięki tym zaletom są wybierane coraz częściej niż tradycyjne żaluzje zewnętrzne. Można je przymocować na kilka sposobów, bezpośrednio do ściany, do konstrukcji fasady lub do ramy okna. Wykonane są zazwyczaj z aluminium i cechują się dosyć delikatną konstrukcją. Automatyczne sterowanie ruchem żaluzji fasadowych pozwala na odczuwanie wysokiego komfortu domowników. Program do sterowania jest tak skonstruowany, że może reagować nie tylko na warunki pogodowe, ale także na obecność osób w pomieszczeniach, system ppoż., ogrzewanie i wentylację. Automatycznie sterowane żaluzjami fasadowymi określa się jako fasada biodynamiczna lub bioklimatyczna – zdradza nam monter firmy CzechRolety.pl (więcej na: https://czechrolety.pl/o-nas/).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*