Planując budowę czy remont domu jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiednich okien. Decyzja ta ma wpływ nie tylko na stylistykę budynku, lecz przede wszystkim na jego funkcjonalność i ekonomiczność. Podstawowy wybór to okna dwuszybowe i trzyszybowe, cena zaś tych rozwiązań może znacznie się różnić. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie ta różnica będzie miała przełożenie na ewentualne zyski w przyszłości.
Spis treści
Nowoczesne okna – podstawowe informacje
Jednym z podstawowych elementów w termoregulacji domu czy innego budynku są szyby. Już na wstępie warto zapoznać się z odrobiną fizyki – jedną z podstawowych informacji o oknach jest współczynnik przenikania ciepła, oznaczany skrótem Uw. Najprościej rzecz ujmując, wskazuje on, jak wiele ciepła dany egzemplarz przepuszcza. Im współczynnik przenikania ciepła jest mniejszy, tym większą termoregulację zapewnia okno („wypuszcza” mniej ciepła). Współcześnie okna zbudowane są z odpowiednich pakietów szyb, utrzymywanych w odpowiedniej odległości od siebie. Pustą przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia argon, gaz szlachetny o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. To rozwiązanie pozwala efektywnie zatrzymywać ciepło wewnątrz domu. Jak sama nazwa wskazuje, podstawową różnicą techniczną między omawianymi modelami okien jest ilość szyb. Okna trzyszybowe mają po prostu o jedną taflę więcej, a tym samym dwie przestrzenie wypełnione argonem. Ze względu na te właściwości zapewniają lepszą izolację termiczną pomieszczeń. Podczas gdy okna dwuszybowe mają współczynnik przenikania ciepła zazwyczaj na poziomie 1,2-1,1 W/(m²K), okna trzyszybowe oferują lepsze parametry, nawet poniżej 7,0 W/(m²K).
Wady i zalety okien dwu- oraz trzyszybowych
Jak zobaczyliśmy wyżej, okna trzyszybowe zapewniają lepszą regulację ciepła, a więc z założenia także energooszczędność. Jest to najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, lecz nie jedyna. Warto zwrócić uwagę, że okna dwuszybowe zapewniają lepszą przenikalność światła. Każda tafla szkła ogranicza w pewien sposób dostarczane do pomieszczenia światło i podczas gdy okna dwuszybowe przepuszczają go od 77 do 80 proc., okna trzyszybowe już mniej – ok. 70-74 proc. Oczywistym jest, że ważniejszy dla strony ekonomicznej jest współczynnik przenikania ciepła i to on ma większe znaczenie przy wyborze okien, tym bardziej, że ich cena jest różna, warto więc dokonać odpowiedniej kalkulacji i sprawdzić opłacalność obu rozwiązań.
Cena okien dwu- i trzyszybowych
Inwestycja w okna zdecydowanie należy do inwestycji długoterminowych. Wybór odpowiednich rodzajów powinien więc być przemyślany i przede wszystkim dostosowany do użytkownika. Aby ekonomicznie zaplanować budowę lub remont, należy poznać podstawowe różnice w cenie między oknami dwuszybowymi i trzyszybowymi. Jak łatwo się domyślić, pierwsze rozwiązanie jest tańsze. Jednak o jak dużej w praktyce różnicy mówimy? Podstawowy zestaw okien dwuszybowych o wymiarach 150 x 150 cm będzie kosztował ok. 400 zł. Jest to rozwiązanie typowe, jednak nie zapewniające zbyt korzystnego współczynnika przenikania ciepła. Natomiast okna dwuszybowe o takim samym wymiarze to wydatek rzędu przynajmniej 600 zł. Oczywiście na cenę obu modeli wpływają też takie elementy, jak detale wykonania, jednak przy porównywalnych egzemplarzach okna trzyszybowe są droższe. W skali całego budynku, szczególnie mającego wiele przeszkleń, może to być poważny wydatek. Z założenia rekompensować go może oszczędność na ogrzewaniu. Biorąc pod uwagę tylko parametry okien wskazywane przez producentów, można założyć, że montaż okien trzyszybowych zamiast dwuszybowych powinien zwrócić się już po kilku latach. Jednak zawsze należy oszczędzać z głową. Należy wziąć pod uwagę także inne czynniki wpływające na niższe lub wyższe koszty ogrzewania, takie jak ogólne zapotrzebowanie na ciepło czy konstrukcja domu. Podczas gdy okna trzyszybowe świetnie sprawdzą się w domach energooszczędnych, w budynkach bez innej izolacji będą mało efektywne. Podobnie nie ma sensu montaż okien trzyszybowych np. w domkach letniskowych, z których korzysta się tylko w ciepłe dni. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż obu modeli okien w różnych pomieszczeniach w taki sposób, aby te mocniej ogrzewane i użytkowane były też lepiej izolowane.
Jakie okna wybrać? Podsumowanie
Nawet po poznaniu podstawowych informacji wybór okien nie jest łatwy. Okna trzyszybowe z pewnością świetnie pełnią funkcję termoizolacyjną, jednak sprawdzą się nie w każdym budynku. Jak zobaczyliśmy, nie każdy potrzebuje dodatkowej izolacji czy zapewnia ją na odpowiednim poziomie. Warto więc przemyśleć zakup i przede wszystkim dostosować go do indywidualnych potrzeb, aby jak najlepiej z niego korzystać.