Zakup mieszkania to poważne przedsięwzięcie, dlatego decyzja powinna być dobrze przemyślana. Niestety dość często dopiero po fakcie okazuje się, że zakup był pochopny, a mieszkanie nie spełnia oczekiwań i wymogów mieszkańców. Pozostaje niesmak i zazwyczaj spora kwota kredytu do spłaty. Na co zatem zwrócić uwagę podczas zakupu własnego M?
Rynek pierwotny a rynek wtórny
W zależności od rynku, z jakiego kupujemy mieszkanie, należy zwrócić uwagę na konkretne kwestie. Niezwykle ważna jest oczywiście lokalizacja. Dojazd do pracy, szkoła, żłobek, ośrodek zdrowia, sklepy. Dlatego należy dostosować potrzeby do wymogów mieszkańców i wybrać mieszkanie w odpowiedniej okolicy.
Kiedy lokalizacja już wybrana, warto skupić się na aspekcie wizualnym budynku, w którym mamy mieszkać. Klatka schodowa, elewacja, winda. To wszystko elementy, które poprawiają komfort życia i sprawiają, że mieszka się znacznie przyjemniej. Równie ważne są sprawy techniczne, jak ocieplenie i stan klatek schodowych, jeśli mieszkanie jest z rynku wtórnego. Warto również sprawdzić stan ścian, czy nie ma pleśni i grzyba. Istotny jest również stan instalacji elektrycznej.
Mieszkanie na lata
Sam budynek i oględziny zewnętrzne to jedno, wnętrze mieszkania to odrębna kwestia. Należy wnikliwie przyjrzeć się lokalowi. Tutaj również istotna jest sama instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. Trzeba sprawdzić okna, ich szczelność oraz drzwi i stan podłóg oraz ścian.
Jeśli zależy nam na oszczędnościach, warto również sprawdzić rodzaj ogrzewania. Zazwyczaj nowe budownictwo, korzysta z ogrzewania miejskiego. Stare budynki mogą jeszcze posiadać piec gazowy lub elektryczny, co nie należy do najtańszych rozwiązań.
Jedną z istotnych spraw jest również samo administrowanie nieruchomości oraz wszelkie opłaty. Warto w takiej sytuacji poprosić o druk z podsumowaniem miesięcznych kosztów, by przejrzeć zestawienie. Obecnie nowe budownictwo od dewelopera, jak mieszkania w Oławie, oferuje niskie opłaty, które przyciągają zainteresowanych nabywców mieszkań.
Koniecznie należy również przejrzeć księgi wieczyste. Sprawdzić ewentualne obciążenia i zapiski. W starych budynkach warto również zapytać o ubezpieczenie, które zazwyczaj jest nieco droższe od lokali nowych. Stan prawny nieruchomości powinien być jasny, czysty i bez zarzutów.
Zakup mieszkania i sprawy, na które trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę zależą głównie od rynku, z jakiego nabywca kupuje mieszkanie. Nowe inwestycje oferują znacznie lepsze rozwiązania, kierując się oszczędnym eksploatowaniem nieruchomości. Stare budownictwo to często przestarzałe instalacje i problemy natury formalnej, jak wpisy w KW. Dlatego zanim skorzysta się z okazji i atrakcyjnej ceny, warto dokładnie sprawdzić lokal i stan prawny nieruchomości.