Oświetlenie LED po raz pierwszy pojawiło się już ponad 100 lat temu, jednakże na światowych rynkach można go spotkać dopiero na początku XXI wieku. Od tej pory jego popularność stale rośnie, a obecnie stanowi ponad połowę światowego oświetlenie. Lampy LED są zaawansowanym i nowoczesnym źródłem światła, a ich cena z biegiem czasu stała się przystępna dla większości użytkowników. Skąd wzięła się ich popularność i dlaczego warto zdecydować się na taki rodzaj oświetlenia?
Spis treści
Lampy led to oszczędność
Lampy ledowe zużywają nawet o 90% mniej energii niż te tradycyjne, jednocześnie zachowując pełną intensywność świecenia. Skąd się bierze taka różnica? Zwyczajne żarówki w momencie ich włączenia pobierają o wiele większą moc niż ich nominalna (zimne żarówki mają mniejszy opór elektryczny niż gorące). Szacunkowe koszty klasycznego oświetlenia wynoszą rocznie ok. 325 zł, z kolei moduły LED będą kosztować ok. 130 zł. To jasno pokazuje, jak szybko zwróci się koszt zakupu tego rodzaju lamp. Moduły LED emitują światło tylko w promieniu 180 stopni. Dzięki temu generują one oświetlenie punktowe, w konkretne miejsca w pomieszczeniu. Dla porównania klasyczne żarówki emitują światło w promieniu 360 stopni, co wymaga dodatkowego odbicia oraz przekierowania źródła światła. Zwiększa to ogólne koszty energetyczne, a co za tym idzie – generuje straty finansowe.
Jeśli mowa o oszczędności, to nie sposób nie wspomnieć o żywotności oświetlenia ledowego. Klasyczna żarówka świeci ok. 1000 h, halogenowa – ok. 5000 h, a świetlówka – maksymalnie do 20 000 h. Oświetlenie LED ma żywotność na poziomie 50 000 h, a niektóre modele nawet 100 000 h! To ogromna różnica, która obrazuje wyłącznie emitowanie maksymalnej intensywności świecenia. Lampy LED nie przestają nagle świecić, po upływie swojej żywotności traci ok. 30% swojej jasności, jednakże w dalszym ciągu będzie można z niej korzystać. Dodatkowym ich atutem jest także odporność na wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy temperaturę.
Oświetlenie led jest estetyczne
Oświetlenie ledowe, któe można nabyć w sklepie internetowym https://swiatlolux.pl/, daje wiele możliwości aranżacyjnych. Ich małe rozmiary pozwalają na zastosowanie ich w wielu miejscach, w których tradycyjne żarówki nie mogłyby się znajdować, m.in. w oprawach meblowych oraz sufitowych. Można je stosować zarówno jako oświetlenie punktowe, jak również w formie taśm, w postaci oświetlenia równoległego czy prostopadłego. Lampy ledowe posiadają różnorodne, nasycone kolory bez używania filtrów czy lumiforów. Taki rodzaj światła jest niedostępny żadnego innemu rodzaju oświetlenia. Nie zawierają one podczerwieni ani ultrafioletu, dlatego z powodzeniem można je wykorzystywać w muzeach.
Moduły LED mogą działać w dowolnym procencie ich maksymalnej mocy. Dzięki temu można je dowolnie ściemniać, co szczególnie jest przydatne do osiągnięcia półmroku, np. w pokoju dziecięcym. Takie działania ma dodatkową zaletę – jeszcze bardziej przedłuża żywotność lamp ledowych, ponieważ zmniejsza się ich eksploatację.
Oświetlenie ledowe to ekologia
Lampy ledowe są przyjazne dla środowiska. Jak już wcześniej zostało wspomniane, pobierają one nawet o 90% mniej energii niż tradycyjne żarówki, a także charakteryzują się bardzo długą żywotnością. W procesie produkcji lampy LED nie wykorzystuje się szkodliwych dla środowiska substancji, takich jak kadm, ołów oraz rtęć. Oprawy są produkowane z miedzi, aluminium oraz PC, dlatego w 100% podlegają recyklingowi.
Oświetlenie ledowe przetwarza pobraną energię w głównej mierze na światło, nie zaś na emisję cieplną. W większych pomieszczeniach nie ma dzięki temu potrzeby chłodzenia lamp przez klimatyzację. Ma to również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa, ponieważ moduły LED nie powodują poparzenia, pożarów i nie doprowadzają do przepalenia się przewodów.