Coraz większa liczba użytkowników zaczyna korzystać z pomp ciepła, jako zastępstwa dla konwencjonalnych środków grzewczych. Wprowadzenie takiego rozwiązanie jest determinowane przez czynniki ekologiczne i ekonomiczne. Człowiek zaczyna dostrzegać problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska spowodowane użytkowaniem paliw stałych a także jest zaniepokojony ciągłym wzrostem opłat za media.

Zasada działania pompy ciepła

Niekonwencjonalne źródła energii, w tym pompy ciepła, to idealna odpowiedź na troski społeczeństwa zawarte we wstępie. Nowoczesne rozwiązania są uważane za przyszłościowe systemy grzewcze. Za ich pomocą będzie można podgrzewać również wodę.

Urządzenie to wymusza obieg ciepła między obszarami, w których występują różne temperatury za pomocą zasilanego energią elektryczną agregatu. Ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do instalacji grzewczej, która kieruje je do grzejników. Rozróżnia się pompy:

  • monoblokowe, gdzie w jednym urządzeniu zmieszczono nawiew i agregat,
  • dwublokowe – z oddzielnym nawiewem i sprężarką.

Pompa czerpie ciepło z powietrza lub gruntu. Odmiana powietrza jest najpopularniejszą metodą montażu. Kolejną zaletą jest fakt, iż instalację można przeprowadzić zarówno podczas budowy nowego domu jak i w czasie remontu.

Zalety pompy ciepła

Zalety pompy ciepła są widoczne praktycznie na każdym etapie jej montażu. Już podczas budowy nowego domu można ograniczyć koszty związane z inwestycją. Odpadają koszty związane z ogrzewaniem paliwami stałymi a więc wydzielenie kotłowni, stawianie kominów czy zakup kotłów. Kolejnym plusem jest wydajność. Obliczono, że pompa, która zużywa 1 kWh energii elektrycznej jest zdolna wyprodukować ponad 5 kWh energii cieplnej, co daje zwrot inwestycji w przeciągu 5 lat. Nie trzeba spędzać przy nich całych dni, jak podczas palenia węglem. Cała manipulacja polega na ustawieniu regulatora tak, aby pracował zgodnie z potrzebami użytkownika.

Dostrzegalny jest szybki montaż takiej pompy. Nie wymaga ona wiele miejsca. Bez problemu można zagospodarować na nią miejsce w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Istnieje także możliwość montażu w bloku.

Pompa ciepła charakteryzuje się żywotnością. Dobrze skonstruowana, użytkowana i poddawana terminowym przeglądom może bezawaryjnie funkcjonować nawet 50 lat. Przy tym jest bardzo bezpieczna dla mieszkańców. Nie występuje zagrożenie wybuchem czy zaczadzeniem.

Aby zachęcić potencjalnych inwestorów, przewidzianych jest wiele programów, dzięki którym można uzyskać dotacje na zakup i montaż urządzeń należących do odnawialnych źródeł energii. Z tego powodu warto zastanowić się nad taką inwestycją, ponieważ całkowite koszty jeszcze się zmniejszą a przy okazji w prosty sposób zadba się o środowisko.

1 comment

  1. Inwestycja zwraca się po ok 12-13 latach, jeśli pompa nie będzie awaryjna. Po doliczeniu kosztów napraw i konserwacji ok 15-16 lat. To i tak mniej niż kredyt mieszkaniowy, warto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*