Ogrody jesienne zachwycają swoim urokiem. Kolorowe liście na drzewach idealnie nadają się na tło do zmyślnych fotografii. W towarzystwie z ozdobnymi trawami sprawiają, że ogród staje się znacznie bardziej atrakcyjny. Takimi trawami są między innymi miskanty. Sprawdź, czy potrzebujesz ich w swoim ogrodzie.
Spis treści
Jesienne wiechowate kwiatostany miskantów
Miskanty liczą sobie ponad dwadzieścia różnych gatunków, jednak w naszym kraju uprawiany jest głównie miskant chiński. Jest to gatunek należący do wysokich traw ozdobnych i ma mnóstwo różnych odmian. W ostatnim czasie może poszczycić się on dużym zainteresowaniem.
Miskant chiński może osiągnąć nawet 2,5 metrów wysokości. Jego zielone liście i kępiasty pokrój w towarzystwie innych roślin w ogrodzie prezentują się świetnie. Roślina ma wiechowate kwiatostany, które pojawiają się jesienią. Mimo dużych rozmiarów miskant jest dość prosty w uprawie, dlatego nie powinien sprawić problemu. Jest też wystarczająco mrozoodporny. Warto jednak pamiętać o tym, że w pierwszych trzech latach młodą sadzonkę należy okrywać przed mrozami – na czas zimy i przymrozków wiosną. W tym celu można wykorzystać, np. agrowłókninę.
Liczne odmiany, które są dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online, charakteryzują się różną barwą, wysokością, kształtem i kolorem kwiatów. Dzięki temu możesz sprawić sobie swój własny ogród jak z bajki – również jesienią.
Jakie są najważniejsze wymagania miskantów chińskich?
Miskanty chińskie to, jak już wiesz, łatwe w uprawie trawy ozdobne. W zależności od odmiany wymagania co do uprawy mogą się nieco różnić, niemniej jednak jest kilka kluczowych elementów, o których musisz pamiętać:
- Miskanty są wymagające. Oczekują stanowiska słonecznego, a przy tym żyznego. Gleba powinna być przepuszczalna i lekko wilgotna;
- Miskant urośnie w każdej typowej glebie, jednak warto pamiętać o tym, że nie lubi on mokrej ziemi. W zastojach wodnych może nie rozwijać się prawidłowo, a korzenie mogą gnić;
- Miskant chiński nie znosi też suszy, ale co ciekawe, poradzi sobie w warunkach miejskich;
- Roślinę można rozmnażać przez podział kęp lub z pozyskanych nasion.
Charakterystycznymi cechami miskantów, są kwiatostany. Późnym latem, gdy jesień zbliża się wielkimi krokami, z kęp wyrastają mocne pędy. Są one wzniesione i ubrane w srebrzysto-beżowy kwiatostan. Ze względu na swoją popularność miskanty doczekały się wielu zastosowań.
Miskant chiński i jego najczęstsze zastosowania
Te wspaniałe ozdobne trawy sprawdzają się szczególnie w dużych ogrodach, jednak możesz wykorzystać je również w donicach. Bardzo często z wysokich miskantów tworzy się żywopłoty sezonowe. Jeżeli chcesz, możesz też posadzić je, jako tło bądź górne piętro rabat. Niższe odmiany możesz wykorzystać wzdłuż ścieżek.
Zatem, czy potrzebujesz ich w swoim ogrodzie? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Trawy ozdobne pięknie wyglądają zarówno w ogrodach tematycznych, jak i naturalistycznych. Co ciekawe, z ich kwiatostanów często tworzy się suche bukiety, które stanowią atrakcyjną ozdobę wnętrz. Mogą też sprawdzić się, jako ozdoba ogrodu spowitego śniegiem zimą (w donicach).