Pierwsze lata życia Twojej pociechy to czas bardzo intensywnego rozwoju wszystkich jego zmysłów, a także nauki różnych zdolności. Warto w tym czasie poświęcić mu sporo uwagi i pomóc przy stawianiu małych kroczków ku prawidłowym doskonaleniu się. Szukasz sposobu na nauczenie malucha spostrzegawczości i logicznego myślenia? Sprawdź, jakie środki warto podjąć i czym się posiłkować, by odpowiednio wspierać swoje dziecko.
Spis treści
Wartościowe zabawki już od pierwszych dni życia
Wbrew pozorom rozwój intelektualny dziecka nie rozpoczyna się dopiero w momencie nauki mowy. Twój maluch zaczyna naukę już w czasie ciąży, po wykształceniu się narządu słuchu. Dziecko będące w brzuchu mamy rozpoznaje jej głos, dlatego tak ważne jest, aby już na tym etapie z nim rozmawiać.
Inteligencję pociechy warto rozwijać od pierwszych dni jej życia. Stawiaj na zabawki edukacyjne, które rozwiną w dziecku nie tylko zdolności manualne, ale także ciekawość poznania świata. Możesz zaopatrzyć je w klocki o różnych kształtach czy formach, które będzie mogło ze sobą łączyć bądź tworzyć z nich stabilne konstrukcje. W ten sposób rozpoczniesz jego naukę pod kątem spostrzegawczości. Rozwiniesz również jego zdolność do planowania oraz konsekwencji danych czynów.
Co jeszcze pomoże w nauce myślenia przyczynowo-skutkowego u dziecka?
Ciekawym sposobem na zainteresowanie dziecka i jednoczesną jego naukę poprzez zabawę są zestawy historyjek obrazkowych. Przykładowe wydanie tego typu autorstwa Urszuli Kubasiewicz i Anety Szumskiej zawiera dziewięć różnych historyjek, na które składa się dwadzieścia siedem ilustracji z: etykietami samogłosek, wyrazami dźwiękonaśladowczymi oraz zdaniami opisującymi daną sytuację. Historyjki obrazkowe stanowią doskonały sposób na rozwój spostrzegawczości najmłodszych poprzez przedstawianie różnorodnych ilustracji z licznymi szczegółami. Obrazki pozwolą Ci również na stawianie dziecku pytań typu: kto to, co robi lub co może się później wydarzyć. W ten sposób nauczysz malucha łączenia różnych faktów, opowiadania o nich, a w rezultacie – logicznego myślenia.
Historyjki obrazkowe pomogą Ci także przygotować dziecko do nauki czytania. Ilustracje z wyrazami dźwiękonaśladowczymi czy samymi samogłoskami sprawią, że maluch przyswoi je sobie z naturalną łatwością. Historyjki obrazkowe są wykorzystywane również przez nauczycieli i logopedów w czasie terapii dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej. Sięgając po nie możesz mieć więc pewność, że wybierasz profesjonalny produkt, odpowiednio dopasowany pod kątem zamierzonych efektów. Książeczki tego typu znajdziesz w zakładkach stron księgarni internetowych z pomocami logopedycznymi.
Sposoby na umocnienie zdolności logicznego myślenia u dziecka
Gdy Twoja pociecha nauczy się już przy pomocy historyjek obrazkowych łączenia faktów i myślenia przyczynowo-skutkowego, warto te umiejętności umocnić, ćwicząc je na przykładach z życia codziennego. Tę sprawność możesz ugruntować m.in. prosząc dziecko o udzielenie instrukcji, np. w jaki sposób ścieli się jego łóżko, lub o bardziej zaawansowane – jak dojść z domu do jego przedszkola. Postaw także na pytania o instrukcje związane z porami roku, np. jak powinieneś się ubrać wychodząc na spacer w zimowy wieczór. Twoja pociecha będzie zmuszona do przeprowadzenia szybkiej analizy i dedukcji, dzięki której rozwinie jeszcze bardziej umiejętność koncentracji. W ten sposób zadbasz nie tylko o jej pamięć, ale i o zdolność do skupienia się na jednym zadaniu.
Bez względu na to, który sposób wybierzesz, pamiętaj, że Twoja pociecha nie może być zmuszana do nauki – w ten sposób tylko ją zniechęcisz. Postaw na wspólne spędzanie czasu i naukę w formie zabawy, a efekty będą szybko zauważalne.