Określenie wartości przedsiębiorstwa jest niezwykle ważne. W tego typu działaniach pod uwagę brane są wskaźniki o różnorodnym charakterze. Warto wiedzieć, jak przebiega cały proces i czemu on służy.
Charakterystyka
Wycena przedsiębiorstwa sprowadza się do określania wartości instrumentów finansowych danej firmy. W procesie tym stosowane są odpowiednie środki. Wycena spółki służy oszacowaniu wartości elementów, składających się na ogólny majątek jednostki. W audycie uwzględniane są m.in. całe firmy, akcje, i elementy określane za pomocą środków niematerialnych. Cel wyceny stanowi określenie wartości spółki przy uwzględnieniu obiektywnych i rzetelnych metod opiniowania. Audyt jest podstawą do transferu handlowego.
Wycenę przeprowadzana się w związku z:
- transakcją kupna lub sprzedaży,
- postępowaniem o charakterze układowym, upadłościowym, likwidacyjnym,
- podziałem bądź synergią firmy.
Cele
Misja audytu zależy od jego funkcji. Dzięki wycenie spółki można otrzymać niezbędne informacje, dotyczące operacji kapitałowych. Audyt pełni również funkcje argumentacyjną. W ramach metody możliwa jest ocena wartości firmy, mającą wpływ na korzystną pozycję przetargową strony w układzie negocjacyjnym. Audyt stanowi również opcję mediacyjną w przypadku transakcji, w których opinie stron na temat majątku przedsiębiorstwa nie pokrywają się. Wycena spółki służy nierzadko jako środek ochrony przed niekorzystnym wpływem sporów na tle finansowym. Stosowane metody w ramach audytu to discounted cash flow, system porównawczy, model opcyjny oraz moduł dochodowy. Wybrana formuła zależy zasadniczo od celu samej wyceny. DFC umożliwia potwierdzenie wyceny porównawczej. Metoda majątkowa stosowane jest w ramach spraw sądowych. Porównawczy model funkcjonuje w wycenach przeprowadzanych przez analityków giełdowych w funduszach powierniczych. W audycie stosowane są także opcje fuzyjne.