„Wiskoza” to słowo, które bardzo często można odnaleźć na metkach swoich ubrań. Czasem jest surowcem, z którego ciuch składa się w 100%, czasami występuje jako domieszka do innego materiału, a niekiedy tworzy tylko jeden z elementów konstrukcyjnych- na przykład podszewkę sukienki. Czym jest wiskoza i co sprawia, że ma tak szerokie zastosowanie na rynku odzieżowym?
Spis treści
Wiskoza – co to jest i jak się ją tworzy?
Wiskoza to materiał włókienniczy wykorzystywany w przemyśle tekstylnym. Razem z bawełną i poliestrem składa się na najpopularniejsze trio surowców, z których wykonywane są ubrania. Można powiedzieć, że łączy w sobie cechy dwóch powyższych materiałów, obok których stoi w rankingu częstotliwości użycia. Posiada trwałość włókien syntetycznych i przewiewność włókien naturalnych. Co do zasady wiskozę zalicza się do grona włókien sztucznych, ale tworzywo z którego powstaje jest naturalne. Wiskozę wytwarza się głównie z pulpy bukowej, świerkowej lub sosnowej, która jest poddawana dużej liczbie procesów chemiczno-technologicznych i to one kwalifikują powstałe włókno do grupy syntetycznych. Na rynku dostępna jest także wiskoza bambusowa – najdelikatniejsza ze wszystkich, wykorzystywana w produkcji tekstyliów dla noworodków i niemowląt.
Wiskoza – typy i zastosowanie
Wiskoza to surowiec z wysoce przetworzonej celulozy drzewnej. Uzyskane w ten sposób włókna można spleść w materiał zwany dzianiną (elastyczny) lub tkaniną (mniej rozciągliwy). Przędza wiskozowa pozwala też uzyskać efekt podobny wełnie (miękki i puszysty) lub zbliżony do jedwabiu (gładki i błyszczący). To wszystko składa się na jej ogromną popularność i występowanie zarówno w zimowych sweterkach, lekkich, zwiewnych sukienkach czy obcisłych, przylegających do ciała bluzkach lub body. Dodatkowo, wiskozę często łączy się z materiałami syntetycznymi (na przykład poliestrem) aby poprawić ich przewiewność, lub naturalnymi (na przykład wełną) aby były mniej nieprzyjemne w dotyku dla skóry. Wiskoza to także materiał popularny przy tworzeniu podszewek, ze względu na swoje higroskopijne właściwości i wysoką przepuszczalność powietrza.
Jakie cechy mają ubrania z wiskozy?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć czym cechuje się wiskozowa odzież, ponieważ wszystko zależy od rodzaju splotu i uzyskanego z przędzy efektu. Jedną z cech wspólnych jest tzw. „oddychanie materiału”, co przekłada się na popularność wiskozy przy produkcji ubrań letnich.
Wiskozowe dzianiny posiadają natomiast zaletę docenianą szczególnie przez sceptyków prasowania- nie mną się. Zaś tkaniny z wiskozy, choć wymagają użycia żelazka, prasuje się bardzo łatwo.
Jak dbać o ubrania wiskozowe?
Wiskoza nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych aby długo utrzymać nienaganny wygląd. Należy- standardowo- stosować się do wytycznych umieszczanych na metkach. Zasady prania i prasowania to nie sugestie i aby ubrania (nie tylko z wiskozy) służyły jak najdłużej, należy się do nich bezwzględnie stosować. W przypadku wiskozy najczęściej rekomendowana temperatura prania to 30 stopni Celsjusza, natomiast temperatura prasowania, z reguły nie powinna przekraczać 100 stopni Celsjusza.