Kulenie psa jest niepokojącym symptomem, który może mieć różne podłoża. Kiedy tylko zobaczymy pierwsze jego objawy, chcemy jak najszybciej znaleźć ich przyczynę. Najcenniejszym źródłem informacji jest weterynarz, jednak nie zawsze możemy szybko udać się na wizytę weterynaryjną. W trosce o naszego pupila powinniśmy dowiedzieć się, jak reagować na pierwsze objawy kulenia u psa.

Dlaczego pies kuleje?

Kulenie występuje z powodu urazu bądź osłabienia części nogi naszego pupila – kości, mięśni, ścięgien czy więzadeł. Czasem łatwo jest dostrzec przyczynę problemu. Kulenie może być spowodowane zakażeniem skóry – objawia się ono wtedy czerwonymi, wilgotnymi zmianami między palcami zwierzęcia. Jeśli mamy do czynienia z głębszą infekcją, zwykle ujawnia się ona poprzez obrzęki pod skórą. Przy złamanej kości lub zwichniętym stawie może wystąpić obrzęk.

W przypadkach obejmujących stawy, nerwy czy ścięgna, jak i więzadła, oznaki urazu mogą być jednak prawie niedostrzegalne. Niestety, ortopedyczne urazy mogą spotkać naszego pupila, dlatego należy obserwować jego zachowanie. Niepokojącym objawem zerwania więzadła krzyżowego przedniego jest niechęć zwierzęcia do podejmowania codziennych aktywności. Kolejnym symptomem są dźwięki dochodzące z kolana psa – mogą one przypominać chrupanie. Jak najwięcej informacji o tym rodzaju urazu znajdziesz tutaj – pozwoli ci to na zadbanie o zdrowie i bezpieczeństwo swego pupila.

Jak poważne jest utykanie psa?

Niektóre utykanie jest poważniejsze niż inne, dlatego też pierwszym krokiem w udzieleniu pomocy naszemu psu jest ocena stopnia kulenia. Obserwuj swego pupila, gdy ten spaceruje. Zidentyfikuj kulejącą nogę i przyjrzyj się jej – czy pies podnosi nogę w trakcie chodu, jednak trzyma ją na podłożu podczas stania nieruchomo? A może bez przerwy trzyma ją uniesioną? Robi krótsze kroki niż zwykle? Wszystkie te informacje są niezwykle istotne!

Drugim ważnym krokiem jest ustalenie ram czasowych – powinniśmy postarać się przypomnieć sobie, kiedy po raz pierwszy zauważyliśmy utykanie. Zastanówmy się również, czy pojawiło się ono nagle, czy może stawało się poważniejsze wraz z biegiem czasu. A może pies kuleje bardziej po jakiejkolwiek aktywności fizycznej?

Jak dokonać oględzin kulejącego psa?

Jeśli wyraźnie widać, że pies odczuwa silny ból, nie próbuj go badać. Doprowadzi to nie tylko do pogłębienia jego dyskomfortu, ale również może pogorszyć uraz – manipulowanie złamanymi kośćmi czy zwichniętymi stawami nie jest dobrym pomysłem! Jeśli określenie stopnia powagi utykania jest ciężkie, oto wskazówka: większość psów nie będzie chodziła ze złamaną nogą bądź zwichniętym stawem.

Odpowiednie oględziny kulejącego psa wymagają udziału dwóch osób – jedna powinna zbadać nogę, podczas gdy druga skupia się na unieruchomieniu psa. Pamiętaj jednak, że cierpiące psy, które odczuwają ból, mogą ugryźć nawet najbliższe mu osoby! Przy badaniu musimy być niezwykle ostrożni. Jeśli zauważysz, że twój pies czuje się niekomfortowo i wystąpi ryzyko ugryzienia, natychmiast zaprzestań działania.

Kiedy zidentyfikujemy nogę, na którą pies kuleje, powinniśmy poszukać dokładnego miejsca, gdzie nasz pupil odczuwa ból. Egzamin rozpocznij od łap – sprawdź, czy między palcami pupila nie ma jakiegokolwiek ciała obcego, takiego jak źdźbło trawy czy drzazga. Zwróć również uwagę na wszelkie zaczerwienienia. Zbadaj opuszki i przyjrzyj się, czy nie ma na nich żadnych ran. Dodatkowo, oceń każdy paznokieć z osobna, aby upewnić się, czy nie ma w nich pęknięć bądź infekcji. Delikatnie naciskaj każdy palec psa po kolei i obserwuj reakcję pupila – większość zwierząt cofa nogę, gdy dotkniemy bolącego miejsca.

Stopniowo przesuwaj się w górę kończyny, po kolei identyfikując tkliwe obszary. Przyjrzyj się, czy nigdzie nie ma obrzęku, a także spróbuj delikatnie zgiąć stawy – oporność na to działanie jest oznaką bólu. Jeśli coś wzbudzi twoje wątpliwości, porównaj to ze stanem drugiej nogi. Następnie zadzwoń do weterynarza w celu konsultacji. Dokładnie opowiedz mu o swoich obserwacjach.

Jak reagować, jeśli kulenie psa nie jest poważne?

Jeśli zauważysz ciało obce między palcami psa i możesz je łatwo dosięgnąć, usuń je i dokładnie oczyść ranę. W przypadku rozcięć na opuszkach łap czy złamanych paznokciach, należy zadbać o ich odpowiednie opatrzenie. Dodatkowo, aktywność fizyczka kulejącego psa musi zostać ograniczona! Pamiętaj jednak, że jeśli kulenie jest poważne i utrzymuje się dłużej niż 24 godziny, powinieneś udać się do lekarza weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*