Ułatwiają zasypianie, zapobiegają odruchowi Moro, wyciszają i dają poczucie bezpieczeństwa. Otulacze dla niemowlaka, gdyż o nich mowa, przypominają maluszkowi warunki, jakie miał w brzuchu mamy. Dlaczego otulanie jest tak ważne? Od kiedy można je stosować? Które sprawdzą się najlepiej? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Spis treści
Od jakiego wieku?
Otulacze dla niemowlaka mogą być używane od urodzenia, aż do 3 miesiąca życia. Wszystko zależy od wybranego modelu, niemniej jednak producenci tych artykułów zwykle podają maksymalną wagę, do jakiej można je stosować.
O co chodzi z tym otulaniem?
Otulacze dla niemowląt zwykle przypominają kształt dużej chusty, którą w odpowiedni sposób zawijamy smyka, imitując uczucie ciasnoty, jakie towarzyszyło mu w życiu płodowym. Otulanie posiada wiele zalet. Oprócz prostoty i funkcjonalności, należy wskazać poczucie bezpieczeństwa, jakie zyskuje ciasno owinięty malec. W efekcie, rzadziej się wybudza, a także zmniejsza objawy kolki. Nie wspominając już o zapobieganiu odruchom Moro, które występują u smyków w pierwszych tygodniach ich życia.
Idealny otulacz, czyli jaki?
W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów otulaczy niemowlęcych, np. https://alberomio.pl/otulacze-dla-niemowlaka/. Jak spośród nich wybrać właściwy? Drogowskazem może być materiał, z którego został wykonany. Najlepszą opcję stanowią modele z lekkich i naturalnych tkanin. Oprócz delikatnej wiskozy bambusowej, świetnie sprawdzą się modele z miękkiego i przyjemnego dla skóry muślinu. To oddychające materiały, które ochronią smyka przed przegrzaniem, zapewniając mu najwyższy komfort i wygodę – niezależnie od panującej temperatury.
Przede wszystkim – z umiarem
Choć korzyści ze stosowania otulaczy dla niemowląt są nie do przecenienia, należy pamiętać, że z wszystkich dobrodziejstw ułatwiających opiekę nad maluszkiem trzeba korzystać rozsądnie. W tym przypadku jest podobnie. A zatem, otulanie najlepiej stosować w momencie, gdy malec jest rozdrażniony, niespokojny i płaczliwy, a także wtedy, gdy cierpi z powodu kolek.
Oprócz częstotliwości i intensywności użytkowania, kolejną równie ważną rzeczą jest sposób otulania. Malec nie może być owinięty za ciasno – i to nie tylko z uwagi na odczuwany dyskomfort, ale również negatywny wpływ na układ oddechowy, krążeniowy czy napięcie mięśniowe.
Poczucie bliskości czy swoboda ruchu?
Otulacze dla niemowlaka mają tę zaletę, że sposób ich zastosowania można dopasować do potrzeb maluszka. O ile noworodki lubią spać z zakrytymi rączkami, mając poczucie bliskości i komfortu, tak nieco starsze smyki będą odczuwały większą przyjemność z możliwości swobodnego poruszania się. Wówczas, doskonale sprawdzą się modele zakładane pod ramiona, które z jednej strony zapewnią ciepło, z drugiej natomiast potrzebę aktywności.