obliczanie trasy

Posiadanie floty samochodowej wiąże się z dodatkowymi kosztami dla firmy. Wynikają one z opłat paliwa, amortyzacji samochodów oraz ich obsługi technicznej. Z tego powodu ważne jest, by trasa samochodu flotowego była zoptymalizowana. Nie chodzi tu tylko o to, by była jak najkrótsza, ale też jak najmniej czasochłonna, a jej przebieg pozwalał przy okazji załatwić kilka spraw. Wyznaczanie trasy to wyzwanie, które głównie dotyczy firm transportowych i spedycyjnych. Optymalizacja trasy samochodu daje jeszcze oszczędność finansową w postaci krótszego czasu pracy kierowcy.

Jak wygląda optymalizacja trasy w praktyce?

Nie jest niczym odkrywczym twierdzenie, że każdy towar da się przewieźć z punktu A do punktu B wieloma trasami. Aby transport był efektywny trzeba dokonać wyboru najlepszej trasy. Jest to zadanie armii logistyków pracujących w firmach transportowych i spedycyjnych. Celem ich pracy jest to, by firma uzyskała następujące korzyści:

  • lepsze zarządzanie flotą firmy;
  • terminowość dostaw;
  • krótszy czas dostaw;
  • zmniejszenie kosztów transportu towarów;
  • właściwe funkcjonowanie firmy (płynność);
  • przejrzystość i łatwość kontroli zleceń;

Minimalizacja kosztów związanych z nadużyciami wynikającymi z wykorzystywania pojazdów służbowych do celów prywatnych.

Optymalne wyznaczanie tras pojazdów flotowych przyniesie korzyści nie tylko w firmach spedycyjno-transportowych, ale w takich, które posiadają sporą flotę pojazdów. Mowa tu o firmach posiadających serwisantów, przedstawicieli handlowych, itp.

Jak wyznaczyć optymalną trasę?

Wyznaczanie tras odbywało się kiedyś ręcznie. Potrzebne były do tego mapy, własne doświadczenie oraz wiedza na temat remontów dróg i zatorów na nich powstających. Ponieważ wszystko odbywało się na papierze, w firmach transportowych musiało być do tego celu przeznaczonych kilka etatów. Osoby pracujące na takim stanowisku musiały brać pod uwagę następujące czynniki:

  • wielkość floty i jej możliwości przewozowe;
  • ładunki i ich gabaryt;
  • listę zleceń;
  • godziny odbioru i dostawy towarów optymalne dla klienta;
  • długość załadunku i rozładunku;
  • czas pracy kierowców oraz planowanie dla nich odpoczynków w trasie;
  • przepisy ruchu drogowego oraz dotyczące czasu pracy kierowców
  • optymalizacja kosztu transportu tak, aby był jak najbardziej ekonomiczny.

Współcześnie wyznaczanie tras nie odbywa się już ręcznie. Wykonuje się to za pomocą wyspecjalizowanych programów komputerowych. Czynniki, które się bierze pod uwagę zostały niezmienione. Różnica jest taka, że wyznaczenie trasy w sposób optymalny jest łatwiejsze przy wsparciu oprogramowania komputerowego. Pozwala ono uzyskać pożądany efekt szybciej, co skraca czas pracy logistyka oraz zmniejsza ilość etatów osób zatrudnionych na tym stanowisku w firmie. To kolejna korzyść dla firmy.

Optymalizacja tras przejazdów przy pomocy oprogramowania komputerowego

Programy do wyznaczania optymalnych tras posiadają wiele funkcji, które pozwalają dobrać użytkownikowi najlepszy wariant dla niego. Programy te dedykowane są na komputery stacjonarne, jak również na urządzenia mobilne. W ten sposób logistyk siedzący przy biurku wyznacza na komputerze lub laptopie trasę, a kierowca może podejrzeć listę zleceń i wyznaczone dla niego trasy na smartfonie lub tablecie. To duże udogodnienie, które usprawnia funkcjonowanie firm z dużą flotą pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*